Paveldo objektai

Kėdainių miškų urėdijos teritorijoje yra unikalus Skinderiškio dendroparkas, kurio plotas 125 ha. Dabar Skinderiškio dendroparke auga daugiau kaip 1300 rūšių, porūšių, varietetų, formų ir veislių medžių, krūmų, lianų, iš jų apie 150 spygliuočių (pušūnų) ir 1150 lapuočių (magnolijūnų) taksonų, beveik 2 kartus daugiau nei numatyta projekte.

pav_obj0003

Tai viena skaitlingiausių dendrologinių kolekcijų Lietuvoje. Dendroparke auginami iš įvairių pasaulio kraštų kilę sumedėję augalai. Daugiausia, apie 350 augalų rūšių yra kilusios iš Tolimaisiais Rytais vadinamos Rytų Azijos dalies, apimančios Rusijos Tolimuosius Rytus, Kiniją, Korėją, ir Japonijos.

pav_obj0004

Apie 250 rūšių atgabenta iš Šiaurės Amerikos. Nemažai rūšių atstovauja Europos ir Kaukazo dendroflorą, o mažiausiai, vos apie 40 rūšių atgabenta iš Sibiro regiono, kuris nors ir užima didelę geografinę teritoriją, tačiau dėl atšiaurių klimatinių sąlygų joje auga palyginti nedaug augalų rūšių.

pav_obj0001

Dendroparke surinktos gausios kai kurių genčių kolekcijos. Pavyzdžiui, čia galima išvysti net apie 50 rūšių klevų, 20 rūšių ąžuolų, tiek pat liepų, daugiau kaip 20 rūšių šermukšnių. Auginama daugiau kaip 60 rūšių sausmedžių, daug gudobelių, erškėčių.

pav_obj0002

Palyginti skaitlinga magnolijų kolekcija. Šios genties daugelis medelių ir krūmų yra kilę iš šiltų kraštų, yra neatsparūs žiemos šalčiams. K. Kaltenis sukaupė ir sėkmingai augina daug egzotinių aralijinių šeimos medžių ir krūmų, kurių daugelis kilę iš Tolimųjų Rytų ir dėl savo gydomųjų savybių yra apipinti tų šalių tautų legendomis.

pav_obj2

Kėdainių rajone yra 11 savivaldybei priklausančių parkų, kurių plotas nuo 2,5 ha iki 30 ha; 25 archeologiniai paminklai; 5 gamtos paveldo objektai, iš kurių išskirtini Šaravų ąžuolas (auga Skaistgirio girininkijos, Šaravų miško 43 kv., skersmuo 2 m, aukštis 28 m), Lančiūnavos ąžuolas (pasislėpęs Lančiūnavos girininkijos, Lančiūnavos miško 23 kv., skersmuo 1,5 m, aukštis 28 m).

pav_obj3

Šventybrasčio(Šventybrasčio kaime, Nevėžio pakrantėje prie Brastos upelio išlik pagonybę menantys ąžuolai, kurių skersmenys 1,2-1,8 m, aukštis 21-24 m.).